دسته‌بندی نشده

نرم ترین و سخت ترین چوب

نرم ترین و سخت ترین چوب

چوب جز منابع تجدید پذیر طبیعی است که برای زیباسازی در دکوراسیون توسط طراحان استفاده می شود. شاید مهم ترین و نادرست ترین جنبه تقسیم چوب به عنوان چوب سخت(Hardwood) و چوب نرم  (Softwood)این باشد که هیچ ارتباطی با ویژگی های موردی خود چوب ندارد.

 معروفترین و پرکاربردترین نمونه از این مفهوم چوب بالسا می باشد که جز کم تراکم ترین و به تبع نرم ترین چوبهاست ولی از نظر فنی به عنوان چوب سخت تلقی می گردد.

به همین ترتیب چوب درخت سرخدار که به عنوان یک نوع چوب نرم دسته بندی می شود، بسیار سخت تر از اکثر چوبهای سخت منجمله چندین نوع بلوط می باشد. در اصل کلاس بندی چوب به عنوان چوب سخت و چوب نرم در نحوه تولید مثل آنهاست

چوب های نرم جز بازدانگان می باشند که همان چوب درختان سوزنی برگ را شامل می شوند و در تمام طول سال رنگ سبز خود را حفظ می کنند

 شکل این نوع درختان مخروطی می باشد و  منطقه وسیعی از جنگلهای تایگا در نیم کره  شمالی را پوشش می دهند. بازدانگان از درختان خانواده کاج چون صنوبر و سرو و … به دست می آیند و رنگشان تا حدودی زرد و یا مایل به قرمز است و معمولا ارزانتر از چوبهای سخت می باشد. 

بیش از 80 درصد کل چوبهای مصرفی در صنعت را نرم چوبان تشکیل می دهند و در صنعت ساختمان و دکوراسیون کاربرد بیشتری دارند.

چوبهای سخت جز نهاندانگان می باشندکه دارای برگهای پهن هستند. این نوع درختان چون راش- بلوط- گردو و .. در فصل پاییز برگهایشان را از دست می دهند.  جنگلهای بارانی در مناطق گرمسیری و مناطق سرسبز در نواحی معتدل زیستگاه این نوع از درختان می باشد.  سخت چوبان در مقایسه با نرم چوبان مقاومت و استحکام بالایی داشته اما روند رشدشان کمتر می باشد. دارای بافت سخت تر هستند ولی در این خصوص استثنا هم وجود دارد. لازم به ذکر می باشداین نوع درختان به دلیل اینکه تحت فشار و کشش پایداری نامناسبی دارند، در صنعت ساختمان کمتر استفاده می گردد.

چوب های سخت همچنین ساختار پیچیده ای دارند

به این معنی که می توانند ویژگی های زیبایی بر روی خود چوب ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر یک درخت چوب سخت را به صورت افقی برش دهید، متوجه حلقه های رشد سالانه خواهید شد، اما اگر یک درخت چوب سخت را به صورت عمودی ببرید، متوجه خطوطی خواهید شد که در امتداد چوب ایجاد شده از لوله های آوند چوبی قرار دارند. این به عنوان دانه شناخته می شود. گره ها ی چوب  می توانند موجب تضعیف ساختار خود چوب گردند، بنابراین آگاهی در مورد گره های چوب جهت مقاومت میتواند تاثیرگذار باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.